От любов към българското кисело мляко
Българското кисело мляко е феномен. Когато заминах да живея в чужбина, преживях истински културен шок, влизайки в чуждестранните супермаркети и отивайки до хладилника с мляко. Предлаганото там "кисело мляко" беше опаковано в малки кофички от 125 мл, подсладено и оцветено изкуствено, без да съдържа ценната бактерия Lactobacillus bulgaricus. Българското кисело мляко няма нищо общо с това. Това е храната, която най-много ми липсва, когато не съм в страната, и е изненадващо трудно да се намери в Европа. Предполагам, че добра точка, от която да започнем с различията, е в съставките на самия продукт.
Всяко кисело мляко, което ще намерите в България, съдържа истински ферментирали култури, известни още като полезни бактерии. Ако държите да сте модерни, наречете го “естествен пробиотик”. Пробиотиците помагат за поддържането на здравословна, разнообразна микрофлора в червата, което спомага за цялостно благоприятно здравословно състояние. Бактериите в киселото мляко правят вкуса му малко кисел или стипчив. Текстурата му не е гладка и кремообразна, а малко ронлива. Съвсем нормално е върху киселото мляко да има мъничко вода и ако желаете да го направите по-гладко, ще трябва да го разбъркате с лъжица. Що се отнася до консистенцията, обичайно имаме два вида процентно съдържание на мазнини : 2% за по-лека гъстота и 3,6%, което е по-плътно. Можете също така да намерите кисело мляко от различни млека - най-често козе, биволско и овче. При тези кисели млека процентът на масленост обикновено се увеличава до 4,6 %, а понякога и повече. Мда, именно това означава киселото мляко в България - разнообразно и здравословно.
Освен това не си спомням да съм яла подсладено кисело мляко. Дори не знам дали ги има в супермаркетите в България, защото никога не съм ги търсила. Вероятно обаче все пак се намират, хората обичат захарта 🤷♀️ Подсладеното кисело мляко не е нещо, което сме яли като деца, нито нещо, което са яли нашите родители, баби и дядовци.
И накрая, последната голяма разлика е в опаковката. Знам, че може да прозвучи смешно, но почти намирам за обидно да се яде само 125 мл кисело мляко. В България нормата е 400-500 мл. Това е стандартният размер на опаковката за тази вкусна храна. Съществуват и буркани с по 1 литър/ 1 кг кисело мляко. Напълно нормално е да се изяде наведнъж една кофичка от 400-500мл на човек. Всъщност това е доста разпространена лятна закуска или следобедна лека закуска. През лятото редовно си взимам кофичка с кисело мляко на плажа, за да се освежа в изгарящата жега. Това е положението 🥲
Изненадана съм колко трудно е да се намери българско кисело мляко в други европейски страни. От време на време в някои супермаркети може да го има, но това е нишов и доста непознат продукт. За разлика от Европа, българското кисело мляко е много популярно в някои азиатски страни. Бих искала да споделя две истории от моя престой в Азия, само за да илюстрирам последното с пример.
Първата история е от ежедневието ми в Тайланд, където работих известно време. Тайланд внася кисело мляко от японската марка Meiji. Това кисело мляко съдържа ферментирали култури, които произхождат от България. Изпитах много сърдечно чувство, когато видях, че самото име на киселото мляко е “България”. Това кисело мляко, разбира се, е също толкова достъпно и популярно и в Япония. Можете да го намерите и в двете страни във всеки 7-Eleven.
Втората история, която никога няма да забравя, се случи в Токио, Япония. Гледах представление на театър Но, в което се разказваше за борци сумо. По време на началните реплики един от борците каза, че всяка сутрин яде българско кисело мляко, за да поддържа физическата си сила. Бях изключително възхитена и щастлива, че нашето кисело мляко е оценено на такова ниво в Япония. Тази любов от пътуването ми до Япония остана завинаги в мен. 🇯🇵❤️
Снимки по-горе: Рекламата на Meiji Тайланд и кофичка за кисело мляко Meiji Япония. Прекарах часове в търсене на собствените си снимки от преди 5-6 години и мисля, че съм загубила снимките си от Мейджи. Благодарности на Япония за кисело мляко номер 1! 🙏 Източник на изображенията: Meiji.
В тази връзка ето любимите ми рецепти за малки ястия с кисело мляко.
кулинарен кът
〰️
.
〰️
кулинарен кът 〰️ . 〰️
Айрян
Това всъщност е турското име на напитката, но го използваме и в България. Това е много популярна напитка на Балканите и в Близкия изток, където я наричат Doogh. Тя е идеална за разхлаждане в горещ летен ден.
Съставки : Кисело мляко, вода и сол.
Приготвяне : Смесете водата и киселото мляко в съотношение 3/4 за кисело мляко и 1/4 за вода. Добавете сол на вкус. Можете също така да добавите лед в чашите при сервиране.
Таратор
Изпитвам досада, когато хората наричат Таратора студена супа, защото това е толкова пълноценно и перфектно балансирано ястие, че да го наречеш "супа" подкопава неговото великолепие. Вариации на това ястие има в други балкански страни, в Турция и в Близкия изток, но рецептата, която споделям по-долу, е начинът, по който го приготвяме у дома.
Съставки : Кисело мляко (2% масленост/ по-малко гъсто), краставица (1/4 на порция), копър, орехи, чесън, сол, зехтин.
Приготвяне : Нарежете краставиците на малки кубчета, счукайте орехите на малки парченца и смелете чесъна. Смесете всичко в киселото мляко. Сместа не трябва да е нито прекалено гъста, нито прекалено водниста. Ако е прекалено гъста, добавете малко вода. Добавете сол, зехтин и копър на вкус. Насладете се на това великолепно ястие.
Десерт
Ако искате да опитате рецептите за подсладено кисело мляко от моето детство, ето два вариации на начина, по който приготвяме десерта с кисело мляко у дома. Долупосочените са приготвени с нормално заквасено бяло кисело мляко. Без мамене 😜
Плодов начин : Нарежете върху киселото мляко сезонни пресни плодове. Горските плодове вършат чудесна работа, но ябълките, кайсиите и крушите също са супер популярен избор в България. Добавете малко мед, за да придадете допълнителна сладост.
По бабин начин : Това е начин, който баба ми обичаше да прави, не знам колко популярен е всъщност. Просто смесете любимия си компот с кисело мляко. Тук съм дала пример с компот от ябълки, но баба ми обичаше да смесва компот от череши с кисело мляко. За ябълковия вариант добавете канела и маково семе. Маково семе = незабавна носталгия по детството за всяко дете от Източна Европа.
Надявам се да се насладите на тези вкусотии през горещите летни дни и добър апетит 🤌
Copyright © Алекс Ковачева, Nomad Photos. Всички права запазени.