7 факта за България

Когато някой ме попита откъде съм, получавам две реакции, като отговарям, че съм от България. В повечето случаи хората не реагират с нищо, защото не знаят нищо за страната, включително къде се намира на картата. Втората най-честа реакция е тихо и пренебрежително “аха”, което означава: “Чувал съм за мафията или корупцията” или нещо друго негативно. И да, дори и да боли да го призная, лошата репутация е оправдана в някои случаи... но може би, ще останете приятно изненадани да научите тези факти за страната. Приемете ги като забавно въведение за това “лудо място”, както някои казват. И така, без повече приказки, ето 7 любопитни факта за България.

Българският парламент в София. Снимка от дрон на Александър Бормотин.

1. Кирилицата

Единственото най-важно нещо, което се надявам да запазите от тази статия, е, че кирилицата е българската азбука. През IX в. България е империя, управлявана от цар Симеон, известен скромно като “Велики”. По време на неговото управление, в град Преслав, използваната дотогава глаголица е заменена с кирилица. Кирилицата се базира на гръцката азбука и е официалната писменост на България от 893 г. насам. Много други държави са приели кирилицата за своя официална писменост, сред които: Сърбия, Македония, Черна гора, Украйна, Монголия, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Туркменистан. И Русия, очевидно. В България отбелязваме кирилицата с национален празник, който се чества на 24 май. Този ден се смята също така за ден на образованието и на славянската писменост. Последен коментар, защото са ме питали прекалено много пъти: в България не говорим на руски език. Говорим български.

Корицата на буквара ми от първи клас. Толкова много носталгия 😌💛

2. 681 г.

България е една от най-старите държави на европейския континент и носи името си от 681 г. - годината, в която хан Аспарух основава Стара Велика България.

3. Балканите

Със сигурност сте чували за Балканския полуостров. Но знаете ли, че името му идва от планина в България? Наричаме я Стара планина, а алтернативното ѝ име е Балканът. Стара планина се простира от запад на изток, през цялата територия на България, като разделя страната на север и юг.

Снимка от уебсайта на община Варна.

4. Най-старото златно съкровище в света

Най-старото златно съкровище в света, датиращо от 4600 г. пр.н.е. до 4200 г. пр.н.е., е открито във Варненския некропол. Понякога това съкровище се представя в международни музеи по света, но при нормални обстоятелства можете да го видите във Варненския археологически музей.

5. Глас в космоса

През 1977 г. НАСА изпраща две златни фонографски плочи в космоса с космическия кораб Вояджър. Плочите са с изображения и звуци от Земята с идеята да представят съвкупност от живота и разнообразието на културите на нашата планета. България присъства на втория диск с народна песен, изпълнена от певицата Валя Балканска.

Снимките по-долу са от НАСА, публично достояние.

6. Lactobacillus Bulgaricus

Това е името на една малка бактерия, която има огромно място в идентичността, икономиката и кухнята на България. Използва се като закваска за превръщането на прясното мляко в кисело мляко, което е основен хранителен продукт в страната. За местните хора киселото мляко обикновено е даденост, но за човек, който живее в чужбина като мен, то е толкова ценно и значимо, че ще му посветя цяла статия. Трудно е да се намери българско кисело мляко в други европейски страни, но азиатски държави като Япония и Тайланд са сред най-големите му международни вносители и ценители.

Източник на снимката: Wikimedia Commons.

7. “Господ е българин”

Едно от нещата, които научих по време на пътуванията си, е обединяващата сила на футбола. Хората по света са луди по тази игра и това е нещо, което никога няма да разбера 😆 Винаги съм толкова изненадана, когато хора в Малайзия, Камбоджа, Иран и дори в малки села във Виетнам ми казват, че знаят за това, че националният ни отбор по футбол е бил много силен през 1993-1994 г. Затова ето един забавен анекдот от онези години. 17 ноември 1993 г. е ден, който се помни в България не само с победата на националния ни отбор над френския отбор в Париж, но и с едно епично възклицание на спортния коментатор Николай Колев. В момент на възвишена радост след втория и решаващ гол в мача, отбелязан от футболиста Емил Костадинов, Колев извиква “Господ е българин!” на живо по националната телевизия, а зрителите са хиляди. Тази фраза остава в българската култура като носталгичен спомен за добрите стари времена за футболните фенове.

Емил Костадинов по време на футболния мач през 1993 г., снимка от архива на Ройтерс.

Това е всичко за 7-те произволни факта за България. Следващата тема в блога е любима за всички: българската кухня.

Източници, използвани за статията: Encyclopedia Britannica & World History Encyclopedia

Copyright © Алекс Ковачева, Nomad Photos. Всички права запазени.

Previous
Previous

От любов към българското кисело мляко

Next
Next

Записки от Токио: Очи в нощта