По желание на хората в Instagram... Тук е най-пълният пътеводител за Варна, морската столица на България. Варна е моят дом и съм много развълнувана, че мога да споделя с вас местата, които обичам 🧡 Напълно безпристрастно мнение, но смятам, че Варна и Велико Търново са най-красивите градове в България, а също и най-добрите за живеене.

Varna travel guide by Alex Kovacheva

Преди да започна с препоръчването на места, ето няколко кратки, но важни факта за Варна.

  • Варна е третият по големина град в България след София и Пловдив. Заради икономическото и географското си значение Варна е наричана “морската столица” на България. Военноморското училище “Никола Вапцаров”, разположено в близост до Морската градина в града, е най-старото техническо учебно заведение в България. В академията могат да се реализират както военни, така и невоенни кариери. С над 2500 национални и международни студенти бакалаври академията допринася значително за развитието на морската професия в страната и извън нея. Имам много приятели и роднини, които са завършили Военноморската академия, и не мога да си представя Варна да съществува без нея.

  • Морската градина на Варна е друг основен символ на града, който е неповторим. Това е най-големият озеленен парк на Балканите с обща площ 26 000 m². В него има дълги алеи със статуи и пейки за отмора; открит театър с различни представления през лятото; делфинариума “Феста” - единственият в България и на Балканския полуостров; фитнес на открито и разбира се - километри дълги градски плажове, простиращи се по морската граница на градината. Всяка година през месец август в близост до входа на градината се провежда Международния фестивал на българските изкуства и занаяти, на който майстори продават традиционни ръчно изработени изделия, вино, мед, бижута и дрехи.

  • Най-старото златно съкровище в света е открито във Варненския некропол. Ако съкровището не е експонирано като гостуваща изложба в чуждестранен музей, можете да го видите във Варненския археологически музей.

  • Между Варна и Бургас, втория по големина град на българското крайбрежие, съществува прословуто съперничество. По принцип се “борим” за това кой град е най-хубав и най-готин. Разбира се, вие знаете на чия страна съм аз 😜

  • И накрая, Варна има много курорти и паркове в непосредствена близост до нея. Много пъти съм чувала за хора, които прекарват двуседмичната си лятна почивка в хотелите си на Златни пясъци, Албена или Слънчев бряг, без да видят Варна. Някои хора дори не знаеха, че в непосредствена близост до тези курорти се намира голям български град. Надявам се, че тази статия ще ви вдъхнови да излезете от рамките на вашия all-inclusive и да разгледате моя красив град.

Кога да посетим?

Най-често хората посещават Варна през лятото по очевидни причини (юни-август). Някои авиокомпании дори не предлагат полети през зимния сезон. Но аз имам една приказка, че лятото във Варна е за плажьорите, а зимата - за любителите на морето. Хората със сол в сърцето и вълни в душата. Ако планирате да посетите града само веднъж, тогава отидете през лятото, когато е весело и оживено. Но ако планирате да се върнете, определено ви препоръчвам зимно или извънсезонно пътуване до Варна. Септември-ноември и март-май са идеални, защото на плажовете на практика няма никой, водата е студена и кристално чиста, но слънцето все пак грее. Някои хотели и крайбрежни ресторанти работят целогодишно, откритите басейни и СПА центрове, които ще препоръчам по-долу, също работят дори в дъжд и сняг. Друга причина да посетите Варна извън сезона е, че цените на хотелите са значително по-ниски. Имам предвид 3-4 пъти по-ниски.

Ето и няколко снимки на Варна през зимата 🧊🦋

Varna travel guide by Alex Kovacheva

Къде да отседнем?

Лично аз никога не съм отсядала в хотел във Варна, но мои приятели, които са почивали, ми препоръчаха The Palace Balneo & Spa Hotel, който се намира в курорта Свети Константин и Елена, на кратко разстояние с автобус от центъра на Варна или около 10-15 лв. с такси. Ако трябва да се замисля за хотела, който “характеризира” Варна, то това е хотел и казино Черно море. Този хотел се намира на най-централното място в града и е там вече повече от 40 години. Барът на покрива може да бъде посетен, без да отсядате в хотела. Легендата гласи, че гледката от върха е фантастична. Друго място, разположено в курорта Свети Константин и Елена, което е идеално за романтично уединение, е Вила Чинка. Особено през зимата красотата на това място е завладяваща. И накрая, Booking.com и AirBnb функционират напълно в България и предлагат допълнително голямо разнообразие от възможности.

Кафе, Кухня & Питиета

Любимото ми кафене във Варна е 43.12 Café - баристите познават добре занаята си, а атмосферата вътре е много непринудена. Единственият “недостатък”, който виждам, е, че това е много западноевропейски тип кафене, така че ако искате да опитате класическа българска храна, това не е подходящото място. Ако имате желание за млечен шейк, най-добрият във Варна се сервира в HashtagSTUDIO - The Culture Club. В това кафене редовно се организират музика на живо и други културни събития. Разбира се, там се предлагат и добро кафе, чай и коктейли. Последната препоръка за кафе е за Stories. Coffee & More... - много хипстърско и много уютно.

Повечето пъти, когато съм във Варна, се храня вкъщи, но няколко пъти съм била в Стария чинар - Пристанище Варна и никога не съм оставала разочарована. Сервират добра българска храна, но мястото понякога е много оживено, така че не забравяйте да резервирате маса предварително, ако искате да сте сигурни, че ще имате място. Имат и втори ресторант на улица “Македония”. Ресторантът във Вила Чинка също е чудесен и предлага българска и чуждестранна храна, както и суши.

За тези, които обичат добра пикантна чушка - моят любим магазин за люти чушки и страхотни други подправки е Chilli Hills Varna 🌶🔥

Ако обичате хубава крафт бира, препоръчвам ви да се отбиете в бирария Авери. Наздраве! 🍺

Единственият градски бар, който препоръчвам с пълно сърце във Варна, е Култура Speakeasy Bar. Барманите в този бар са майстори на коктейли, знаят историята зад всяка напитка, която сервират, а атмосферата е елегантна, но непринудена и приятелска. Бонусно забавно преживяване е, че входът на бара е малко скрит, трябва да мислите креативно, за да го намерите. Той е вдъхновен от истинските Speakeasy барове, известни в Съединените щати по време на ерата на забраната.

И накрая, плажният бар Cubo е обичайното място, ако искате да прекарате нощта на плажа. На разположение са старият бар Cubo и новият Cubo на Рибарския плаж. Моето честно мнение е, че въпреки че барът е много красив, обикновено е претъпкан и обслужването може да се подобри. Обичам да бъда там извън сезона, но не и през лятото, когато има твърде много хора.

Отвъд утъпканите пътеки

Варна има великолепие, което усещам дълбоко в сърцето си, но ми е трудно да го опиша с думи. Със сигурност съм повлияна от дългогодишните преживявания и спомени, които съм натрупала на някои от тези места, но същността на това, което искам да кажа, е да не се ограничавате само до популярните места. Вземете автобус. Посетете някой квартал далеч от града. Опитайте баница от някоя пекарна. Опитайте боза. Посетете фара на Варна по залез слънце. Смело посетете Галата и вижте града през нощта. Елате през зимата и тичайте боси по студените брегове на Черно море. След това се сгрейте в уютна сауна с изглед към морето. Потърсете. Разберете. Отворете ума и сърцето си за една красота, която не е документирана, не е обработена, не е култивирана. Това е всичко, което ще кажа, открийте останалото сами. Оставям ви няколко от любимите ми снимки за вдъхновение по-долу.

Това е всичко в този пътеводител. Ако имате нужда от съвети или повече подробности, не се колебайте да се свържете с мен в Instagram чрез лично съобщение. Както винаги, пожелавам ви да прекарате възможно най-добре, докато опознавате моята красива Варна. Обичам домашното си градче и искрено се надявам, че когато го посетите, вие също ще го заобичате 😌💛

Varna travel guide by Alex Kovacheva

Използвани източници:

Официален уебсайт на Висшето военноморско училище “Никола Вапцаров”.

Copyright © Алекс Ковачева, Nomad Photos. Всички права запазени.

Next
Next

От любов към българското кисело мляко