Язд, фар в пустинята
Мечтали ли сте някога да се разхождате в лабиринт с размерите на цял град? В пустинята? В Близкия Изток? Counter Strike vibes? Всички ваши мечти могат да се сбъднат, ако просто посетите Язд, мистериозния пустинен град намиращ се в самия център на Иран. Не само архитектурата в Язд е уникална. Цялото място е с неповторимо настроение: загадъчно, артистично, консервативно, но същевременно спокойно.
Много иранци ми казаха, че Язд е любимият им град в страната. Когато ги попитах защо, те отговориха с простите думи: “защото градът има свой собствен характер”. Така че... нека се задълбочим в него!
В числа
Когато цифрите говорят, казват, дори и боговете мълчат. Ето какво разказват числата за Yazd:
+ 50000 е населението на Язд, което го прави 15-ият по големина град в Иран.
52 метра височина и 6 метра диаметър: това са размерите на най-високите минарета в цял Иран и принадлежат на джамията Jameh Mosque of Yazd. Джамията е на повече от 700 години.
20 000–40 000 или 5 -10 процента от населението на Язд са зороастрийци, принадлежащи към една от най-старите непрекъснато изповядвани религии в света от 5 век пр. Н. Е.
Преди +3000 години, до преди 40 години, зороастрийците са погребвали хората от тяхната вяра в кулите на мълчанието. На този сайт има 2 кули, а кулите предлагат панорамна гледка към Язд.
На около 30 мили извън Язд се намира пясъчен замък, наречен Замъкът Сар Язд. Замъкът е построен през 7 век, а интериорът му е изпълнен с 450 камери на 3 етажа.
Източници: Wikipedia и Encyclopedia Britannica.
Разберете
Отличителната атмосфера в Язд се дължи на това, че се намира насред пустинята. Има много адаптации, които местните хора са направили, за да се настанят в сухия и горещ заобикалящ ги пейзаж, най-забележителните от които са вятърните кули. Това са високи, кубовидни глинени конструкции. Те “улавят” студения въздух, а изпускат навън топлия въздух, осигурявайки естествен механизъм за охлаждане, без да използват електричество. Кулите образуват толкова уникален силует на града, че някои хора наричат Язд “градът на вятърните кули”.
〜
Второто по важност инженерно чудо в Язд са водните канали в града, известни като Канати. Ще видите и много охладители за вода, и казанчета приличащи на гигантски мравуняци направени от глина. Всъщност, всичко в този град напомня за пустинята наоколо. Това усещане да си в сърцето на пустинята, без всъщност да виждаш гигантски пясъчни дюни, е особено характерно за Язд.
〜
Язд е най-значимият град в Иран ако искате да се запознаете със зороастризма, една от най-старите непрекъснато практикувани религии в света. Бил зороастрийски център по времето на династията на Сасанидите, между 3 и 7 век след Христа. Смята се, че огънят в храма Atashkadeh-e Yazd, най-важният зороастрийски храм в града, гори непрекъснато от 470 г. сл. Хр. насам. Принципите на зороастризма са прости и резонират дори в съвремието: Добри мисли, добри думи, добри дела. Можете да научите повече за зороастризма, като посетите Огнения храм и кулите на мълчанието.
〜
Говори се, че най-добрите нарове в Иран идват от Язд. Опитът ми потвърждава, че това е истина. Можете да изпиете ОГРОМНА чаша сок от нар за около 3-4лв, което си е чист лукс предвид цените на пресния наров сок в Европа. Също така, сезонът на реколтата от нар се празнува с фестивал в Язд в края на октомври / началото на ноември. Ето малък поглед към красотата на този фестивал, отразен от иранската журналистка Fatemeh Askarieh.
〜
Едно от най-хубавите неща на града е, че можете да се качите на почти всеки покрив и да видите града от високо. Още по-добре, някои модерни кафенета в Язд се намират на покривите на къщите. Бидейки там може да ви накара да искате да прекарате един месец в Язд само, просто да гледате звездите, да пиете чай и да обсъждате с приятелски настроени иранци всякакви неща от живота. Продължете да четете статията, за да научите за най-добрите кафенета по покривите в града. Поглеждайки от тези покриви ще видите, че града е глинен лабиринт. Целият този лабиринт в стария център е обект на световното наследство на ЮНЕСКО.
〜
Точно както в Кашан, хората в Язд са склонни да се обличат по-консервативно, с черни / по-тъмни цветове. Ако носите ярки цветове, определено ще изпъкнете като “туристът”, което ще ви гарантира много любопитни погледи от местните жители. Ако искате да сте по-неутрални, облечете се в по-тъмни цветове.
Вижте и направете
Прекарах 2 дни и половина в Язд. Според мен е достатъчно време да усетите града. Ако искате да видите пустинята, предлагам да добавите още 1-2 дни към планирания престой. По-голямата част от изброените по-долу места са достъпни пеша, особено в историческия център на града. Може да се наложи да вземете такси, за да посетите зороастрийския огнен храм, кулите на мълчанието и замъка Сарязд. Практичен съвет - уверете се, че сте се договорили за таксата с шофьора, преди да се качите в колата.
Долните места са групирани в зависимост от интереса ви. Ако не е посочена цена, входът е безплатен.
Ако искате да посетите основните исторически, културни и ислямски обекти, разгледайте списъка по-долу:
Комплекс Amir Chaghmagh - Този комплекс е мащабна ислямска архитектурна конструкция, заобикаляща площад с фонтан и градина. Главната порта е на 3 етажа с 2 високи минарета, а останалата част е на 2 етажа. От едната страна на комплекса има джамия, която също можете да посетите.
Saheb Al-Zaman Zurkhaneh - Това е спортно представление, където можете да видите Zurkhaneh (Зорхана), традиционна система за лека атлетика, първоначално използвана за обучение на воини в Персия. Тази система се състои от упражнения както за тялото, така и за ума и дори има Международна спортна федерация за Зорхана. Снимки и видеоклипове са разрешени вътре, а входната такса е 150,000 IRR.
Музей на водата в Язд - Това не е супер впечатляващ музей, но ако се интересувате от темата, можете да научите интересна информация за водоразпределителната система в Язд наречена “канат”. Входната такса е 150,000 IRR.
Джамия Jameh в Язд - с най-високите минарета в Иран, тази джамия трябва да се види. Красивата тюркоазена входна порта ме накара да остана там половин час - само за да се любувам на хипнотизиращите мозаики. Вътре джамията има светлосини плочки и червени килими. Тази комбинация от цветове често се наблюдава както в шиитските, така и в сунитските джамии, но джамията Jameh е може би един от най-добрите примери, в които се появява тази цветова хармония. Любима джамия на много местни жители, чужденците трябва да платят входна такса от 200,000 IRR.
Имамзаде Джафар - Не видях тази джамия да се препоръчва в нито един блог, нито уебсайт за туристическа информация и честно казано не знам защо е така. Имайте предвид, че това не е популярно туристическо място, а активна джамия, където хората се молят. Жените трябва да носят пълно покритие, т.е. чадор вътре. Имамзаде Джафар е една от любимите ми джамии, които видях в Иран. Входната порта е богато украсена с най-удивителни мозаики, характерни за шиитския ислям. Хората се молят тихо вътре, а таванът е покрит с огледала. Определено си заслужава да бъде посетена!
Александровският затвор - Това място е препоръчано във всяка статия, която намерих за Язд. Моето мнение е, че това не е голяма забележителнос, особено в сравнение с изброените места по-горе. Бих препоръчала да отидете там само ако имате малко свободно време. Входната такса е 150,000 IRR.
Замъкът Сарязд - Този замък се намира на 50км южно от Язд. Наистина исках да го видя, но беше затворен, вероятно поради ниския туристически сезон и току-що завършилите дни на отбелязването на Мухарам. Снимките от това място онлайн изглеждат сюрреалистично и мога само да се надявам да се върна в Язд и да го видя един ден.
Язд е идеалното място в Иран, за да научите повече за зороастризма. Ако се интересувате от тази тема, трябва да видите следните места:
Зороастрийският огнен храм, известен още като Yazd Atash Behram - Буквалният превод на Atash Behram е “Огън на победата”. Храмът е важно място за посещение, ако искате да научите повече за зороастризма. Той е “дом” на един от деветте свещени огньове в зороастризма. Това е единственият храм на огъня в Иран, където хората практикуват своята религия от 400 г. пр. Н. Е. Останалите осем храма на свещените огньове в зороастризма се намират в Индия. Входната такса за храма е 150,000 IRR.
Кулите на мълчанието - Това е място, където зороастрийците са погребвали мъртвите в миналото. Случайно стана така, че бях на това място с хора изповядващи зороастризъм. Те ми казаха, че за тях посещението на кулите носи тъга. От туристическа гледна точка, това място е крепостна конструкция, разположена на два хълма. След Иранската Революция, от повече от 40 години, зороастрийците нямат право да погребват мъртвите на вярата си на това място, така че посещението на мястото няма да ви накара да се чувствате като в некропол. Входната такса е 150,000 IRR.
Зоракстрийски храм Чак Чак-Ардакан - Не посетих този храм, защото е на около 90 км северно от Язд. Приятелите ми зороастрийци ми казаха за това място и го споменавам тук, за всички заинтересовани.
Язд е чудесно място за пазаруване на медни изделия, керамика и златни бижута. Най-известните пазари в града са изброени по-долу:
Yazd Coppersmiths Bazaar - Както подсказва името, тук е мястото за пазарене на изделия направени от мед. Повечето от изделията, продавани на пазара, са ръчно изработени, така че е гарантирано да намерите много уникални покупки.
Yazd Goldsmith Bazaar - Няма нужда от повече описание, това е пазар за изделия от чисто злато, така че отидете да се нагледате и да си напазарите злато. Шегувам се, имайте предвид бюджета си!
Yazd Khan Bazaar - Това е пазар, където всичко се случва - хаос, суматоха и суета.
Когато сте в Язд, трябва да посетите кафенета на покривите с панорамни гледки към града. Две от любимите ми кафенета на покривите в града са Yazd Art House и Friend’s House. И двете кафенета са в историческия център на града, близо едно до друго и са със страхотна гледка към града. Кафенетата имат опции за вегетарианци и веганци. Можете да си купите керамика и други сувенири на двете места. Тези топли нощи в Язд, пиейки чай и гледайки звездите, говорейки часове наред с хората от Иран, бяха любимата ми част от това да бъда в града.
Впечатления
Приключвайки тази статия в блога, си спомням, че тръгвайки от Язд си мислех за града като за едно от най-необичайните места, които съм виждала. Докато се разхождах по уличните “лабиринти” направени от глина и пясък, чувствах комбинация от вълнение и неспокойствие от това, каква ли изненада може да чака зад ъгъла. В Язд няма небостъргачи, но има нещо в града, което ви кара да се чувствате незначими. Може би това е пустинята наоколо. Може би това са тесните улички, където отекват шепоти, каращи ви да се замислите за съдбите, преплетени в този град. Може би това е тишината в пустинните нощи, обезпокоена само от котките, бродещи по покривите. Може би това е Язд, най-голямата загадка от всички, стоящ гордо в пясъците със своите древни, високи минарета. Точно както фарът стои насред морето, за да покаже пътя на изгубените сред вълните, тези минарета са там за пътниците, изгубени сред безкрайните дюни. А вие, мечтали ли сте някога да загубите сърцето си в шепота на пясъка?