Кешм и Хормуз: Два неземни острова в Иран

Завършете специалност в областта на науката и технологиите. Кандидатствайте в НАСА. Станете астронавт. Преминете хиляди часове обучение. Квалифицирайте се за космическа мисия. Пригответе космическите си ботуши, вземете предпазния шлем и се сбогувайте със семейството си. Останете две седмици под карантина в Казахстан, преди да отлетите. 5. 4. 3. 2. 1. Излитане... Почакайте... Не е нужно да правите всичко това, за да отидете в космоса... Отидете в Иран, вземете обикновен самолет и посетете Кешм и Хормуз. Толкова е лесно! Ще разберете как изглежда остров Кешм, ако смесите пустиня с чудновати скални образувания. Помислете си за Марс и ето ви го - остров Хормуз. В Иран няма изобщо други подобни места. Всичко в Кешм и Хормуз е отвъд пределите на този свят.

Изглед от остров Кешм по здрач.

Пристигане и престой на островите

Можете да стигнете до Кешм със самолет или с влак + ферибот. Има полети от големите градове в Иран (Техеран, Шираз, Исфахан, Машхад) до международното летище Кешм от Iran Air, Qeshm Air, Aseman Airlines и Mahan Air. Имайте предвид, че тези полети са национални и уебсайтовете са на фарси, така че ако решите да пътувате по този начин, най-добре е да помолите някой да резервира полетите вместо вас. Аз летях от Шираз до Кешм с Iran Air и от Кешм до Техеран с Qeshm Air. Хамид, легендарният ми приятел, ми помогна да резервирам билетите. Цените на билетите са 20-40 евро. Бонус за тези, които вземат полет от Шираз: най-епичните гледки от самолета, доказателства снимки по-долу!

За пореден път се влюбих в Иран заради разнообразната природна красота: розовото езеро Махарлу и мангровите гори на Кешм, видени отгоре, са изключително красиви!

Летището на Кешм се намира по средата на острова, близо до Дирестан. На острова няма обществен транспорт, така че най-добрият вариант е да резервирате място за престой, което ще организира посрещане от летището. Няма как да не ви препоръчам Aref's Homestay за вашето пътуване до Кешм. Буквално отсядате в дома му, при семейството му, а Ареф знае всичко за двата острова. Той е супер забавен и гостоприемен, което направи целия завършек на това пътуване едно от най-любимите ми преживявания изобщо в Иран.

Като алтернатива, за да стигнете до Кешм, можете да вземете влак/автобус/автомобил до Бандар Абас, град в южната част на иранския континент. От Бандар Абас се качете на ферибот или бърза лодка на главното пристанище, пътническото пристанище Шахид Хакани.

Можете да стигнете до остров Хормуз с ферибот от Кешм. Фериботът тръгва всяка сутрин в 6:00 ч. и стига до остров Хормуз за около 1 час. За да разгледате целия остров Хормуз, са ви необходими около 4-5 часа с тук-тук. Можете да наемете тук-тук при пристигането си на пристанището на Хормуз. Ако отседнете при Ареф, той ще ви осигури не само най-добрия шофьор за Хомуз, но и най-вкусния домашен обяд с морски дарове. Ако сте веган, тук ще ви е трудно, НО Ареф знае чудесно място за фалафел на остров Кешм. Честно казано, това беше най-добрият фалафел, който съм хапвала през живота си. Безсрамно признание: купих 6 фалафела за провизии на връщане към Европа.

Alex Kovacheva, Qeshm Island, Iran

Кога да посетите

Всеки нормален човек посещава Кешм и Хормуз в периода ноември-февруари. По принцип на островите е горещо и влажно, но през периода ноември-февруари климатът е приятен. Ако сте леко склонни към самоубийство, можете да посетите острова през септември, както направих аз... средната температура е 32-35 °C (90-95°F), а влажността е около 75%... което означава, че реално се усеща около 46 °C или 115°F. Да. Забравете да стоите навън за повече от 45 минути, максимум 1 час трудничко. Ако сте напълно извън себе си, предполагам, че сте добре дошли да опитате да посетите през лятото.

Имайки предвид това, огромно уважение към местните хора, които успяват да живеят в този безумен климат!

Разберете

Преди да започнем да се занимаваме с природните чудеса на островите, можем ли просто да се насладим на тази сателитна снимка на остров Кешм, направена от НАСА? Изцяло се кефя на това как изглежда Земята от космоса...

Сателитна снимка на остров Кешм. Източник: НАСА.

Сателитна снимка на остров Кешм. Източник: НАСА.

Може би ще забележите, че остров Кешм прилича на гигантски делфин. Всъщност местните жители го наричат “Островът на делфините” заради формата му. И да, можете да видите истински делфини, които плуват свободно в солените води около острова. Да не забравяме да споменем, че целият остров Кешм е обект на културното наследство на ЮНЕСКО.

Има още две места на горната снимка, на които бих искала да обърна вниманието ви. Виждате ли тъмнозелената зона точно между “задната перка” и континентален Иран? Това е голямата мангрова гора Кешм и да, тя е същата като на горната снимка. Гледката от облаците е впечатляваща! Не може да се различи от тропически остров, но това е Иран, толкова разнообразен, колкото е възможно!

Сега... погледнете зоната близо до “опашката на делфина”, в долната част. Виждате ли червеникаво кръгче? Това е масивна солена планина, наречена планина Намакдан. Тя е заобиколена от солено поле, където се смята, че се намира най-дългата солена пещера в света. Понастоящем само малка част от пещерата е достъпна за обществеността, но през 90-те експедиция на ЕС/Иран открива масивни камери със солни кристали. По-голямата част от пещерата остава непроучена и до днес.

Солна пещера, остров Кешм.

Ето защо магията на Кешм и Хормуз е завладяваща: толкова много природни тайни са останали неразкрити. Толкова много въпроси за тези загадъчни острови са без отговор и до днес. Намирайки се там, вие сте завладени от силата на суровите елементи: пясъка, солта, скалите, водата и вятъра.

Остров Кешм е специален и заради хората, които го наричат свой дом. За разлика от континенталната част на Иран, където основната религия е шиитският ислям, по-голямата част от хората на остров Кешм изповядват сунитския ислям. Ще видите много сунитски джамии със скромна украса в сравнение с богато украсените шиитски джамии. Културата на остров Кешм е повлияна от страните от Персийския залив, както и от Индия, което допринася за нейното разнообразие. Ще забележите, че много мъже се обличат като араби, носейки дълга бяла кандура. Храната има привкус на индийска: пикантните кърита са местен специалитет, който трябва да опитате, когато сте там. Много са вкусни!

Друга отличителна част от културата на Кешм е маската върху лицето, носена от много жени от племето бандари. За първи път прочетох за тези маски в статия на BBC през 2017 г. Бях поразена от ярките цветове на изображенията и след това се размечтах лично аз да ги снимам. В интерес на истината, когато бях там, се почувствах неудобно да поставям жените в центъра на вниманието. Всъщност ще видите, че жените на острова са силно защитени от семейството си. Снимането им не е непременно трудно, но лично аз, като жена, се почувствах сякаш щях да обективизирам културен и религиозен символ, носен от други жени. Реших просто да се насладя на гледката на пъстрите маски, докато жените минават покрай тях, без да ги безпокоя по какъвто и да е начин. Като турист ще имате възможността да опитате сами маските във всеки магазин за сувенири, който посетите на острова.

Камилите са част от идентичността на хората в Кешм. Ще видите много камили, които се разхождат свободно сред пустинните пейзажи. Също така, никога не съм осъзнавала, че хората могат да ядат камили, докато не видях за първи път в живота си месарница за камили на острова. Иран е първата страна в Близкия изток, която посещавам, така че това беше своеобразно откритие за мен. Очевидно, камилското месо е любимо на местните жители на острова. Все още ми е трудно да си представя, че тези елегантни пустинни създания могат да попаднат в чиния, но предполагам, че това е само мое мнение. 😬

Нека да се пренесем и да говорим за остров Хормуз. Вероятно този остров е още по-причудлив от Кешм. Името Хормуз е легендарно заради Ормузкия проток - каналът, през който преминава една трета от световния добив на втечнен природен газ и почти 25% от общия световен добив на петрол. Доста е налудничаво, че това важно място за световната търговия е кръстено на малък остров, който погледнат отгоре прилича на червена бисквитка... Почти идеално кръглата форма на острова е придружена от пейзаж, подходящ за филм, чието действие се развива на Марс. Да видите Хормуз със собствените си очи е преживяване, което няма да забравите. Местата, богати на такива необясними природни феномени, са рядкост. Като прибавим към това и геополитическия контекст, получаваме остров, който е наистина уникален в света.

Вижте и направете

Остров Кешм е доста голям. На самия остров няма обществен транспорт, така че единственият начин за придвижване е с кола. Няма офис за коли под наем (доколкото ми е известно), така че най-добрият вариант е да намерите къде да отседнете и някой да ви разведе оттам. Още веднъж ви препоръчвам да отседнете в дома на Ареф, тъй като ще живеете в дома на местно семейство от Кешм. Неговата мила съпруга Ширине ни приготви една от най-добрите храни, които съм опитвала в цял Иран. Искрено съжалявам, че не направих снимка на храната, но както можете да си представите, бяхме твърде заети да ѝ се наслаждаваме.

Остров Кешм

Трите места, които задължително трябва да се видят в Кешм, са Долината на звездите, каньонът Чахох и Солната пещера. Имайте предвид, че на този остров има още много чудеса, като например частен плаж, където можете да плувате по бикини (да, това все още е в Иран), места, където можете да се гмуркате, села, специализирани в изработката на дървени лодки, тайна долина, където можете да се катерите свободно по скалните образувания... нищо чудно, че този остров е включен в списъка на ЮНЕСКО за културно наследство! Ареф знае всички тези места и ще бъдете в добри ръце, ако прекарате времето си на острова с него. Можете да обиколите тези места за 2 дни, но аз останах 4 дни със семейството на Ареф, защото не всеки ден ми се случва да остана на такъв чуден остров.

Каньонът Чахох, остров Кешм.

Каньонът Чахох, остров Кешм.

Специално внимание заслужава Долината на звездите. Тази сюрреалистична долина притежава енергия, която е присъща на малко места по света. Някои легенди разказват, че преди 2 милиона години там е паднала звезда и е образувала чудните скални форми. Други твърдят, че това място е обитавано от духове и можете да чуете шепота им, ако се вслушате внимателно във вятъра. Чувствах се като в картина на Салвадор Дали в реален размер с омагьосващите красоти, създадени от майката природа. Шедьовър сама по себе си, тази местност задължително трябва да се посети.

Панорамен изглед към Долината на звездите, остров Кешм.

Остров Хормуз

Хора, дори не се шегувам, когато споменавам имената на забележителностите на Хормуз... Готови ли сте? Местата, които трябва да видите в Ормуз, са: Долината на тишината, Долината на дъгата, Пещерата на дъгата, Долината на статуите, Сребърният плаж, Плажът на костенурките. Ако се интересувате от геология, този остров е като благословия във вашето иранско пътешествие. Всичките ви геодезически фантазии за минерални образувания ще се превърнат в реалност. Въпреки че тук пиша по-малко за остров Хормуз, отколкото за остров Кешм, повярвайте ми, ако стигнете до южната част на Иран, трябва да го видите. По-долу ще публикувам само няколко снимки, а вие преценете доколко Хормуз е удивителен.

Долината на дъгата, остров Хормуз.

Впечатления

Поглеждайки назад към пътуването си до Иран, се чувствам безкрайно благодарна, че то завърши със спиране на островите Кешм и Хормуз. Ако потърсите снимки за Иран в интернет, най-вероятно ще видите красивата архитектура и градини в основните туристически градове. Обичам да наричам тези изображения “корицата на книгата” за Иран. Ако ги погледнете, няма да се съмнявате къде са заснети. Но книгата за Иран е много повече от корицата си. Страниците са пълни с история, безкрайни разкази за могъщество, битки, слава, историческа хронология, на която човек може да посвети цял живот, за да осмисли напълно. Кешм и Хормуз имат своя собствена “извънземна” глава в книгата. Те са живото доказателство, че Иран има какво да предложи на тези, които търсят разнообразие. Те са пъзел, който все още не е разгадан. Омагьосваща загадка на майката природа. По-малко видимото лице на Иран.

Докато пиша тези думи от дома си в Европа, ми е трудно да повярвам, че съм прекарала няколко дни на тези вълшебни острови. Неумолимата жега, солената вода, пясъците, вятърът, прашните следи от пътя са останали зад гърба ми и отпечатъкът ми на островите е отдавна забравен. Останал е само споменът за тези дни в живота ми, в които всяка вечер си лягах уморена от ежедневните приключения. Не можех да повярвам, че все още съм на планетата Земя. Пясъкът в косата ми, солта по устните ми, влажността на въздуха: това бяха единствените ми връзки със земния живот. Реалността на тези два острова е по-налудничава от това, което може да ви нарисува въображението, преди да ги посетите. И точно затова, драги читатели, трябва да отидете там и да ги видите със собствените си любопитни очи.

Qeshm_Hormuz_Alex_Kovacheva-7.JPG

Copyright © Алекс Ковачева, Nomad Photos. Всички права запазени.

Previous
Previous

Коледа в Истанбул

Next
Next

Поезия, рози, славеи, Шираз