Загубих си сърцето в Есфахан
Есфахан е любимият ми град в Иран. Докато се разхождах по улиците на града, няколко пъти се хванах да мисля “лесно мога да заживея тук”. Представях как ходя да бягам до реката, как се наслаждавам на чаша чай с приятели на площада Накш-е Джаван (Naqsh-e Javan), как намирам спокойствие в тихо съзерцание на една от многото хипнотизиращи джамии в града... Действително, да си в Есфахан е като да си в сън. Останах там само ден и половина, което беше твърде кратко време.
Искам да се върна в Есфахан, да преживея още неща там и да открия повече от града. Когато затворя очи и си мисля за Есфахан, си спомням за прекрасните хора, които срещнах там, за величието на архитектурата, за пазарите, където исках да снимам всичко и топла вълна от щастие залива сърцето ми.
В числа
Харесва ми как числата разказват истории от самосебеси. Ето моите любими факти за Есфахан.
+2 милиона е населението на Есфахан, което го прави третия по големина град в Иран.
89 600 квадратни метра е площта на площада Naqsh-e Jahan, един от най-големите площади в света и обект на световното наследство на ЮНЕСКО.
1050 - 1722 е годишният период, когато Есфахан процъфтява, особено през 16 век при династията на Сефевид. По това време той столица на Персия.
10 000–12 000 е броят на християнските арменци, които живеят в Есфахан. В града има 5 църкви.
162 джамии, 273 обществени бани, 1802 каравани и 48 медресета (религиозни колежи) са присъствали в Есфахан между 1664 и 1677 г., според записките на френския бижутер и писател Жан Шарден.
В момента в Есфахан има повече от 6000 исторически обекта, град-съкровище!
Източници: Wikipedia, Encyclopedia Britannica и Iran Gazette.
Разберете
Есфахан е изписан като Isfahan в Google Maps и други западни уебсайтове. Всички табели на иранските магистрали и иранските карти обаче го изписват като Esfahan. Това е правописът, който използвам тук. Става въпрос за един и същ град.
〜
Имало е време, когато Есфахан е бил столица на Иран и най-големият град в света. Това вече не е така, но фразата от иранската поговорка “Есфахан е половината свят” е жива и до днес. Бих казала, че Есфахан е свой собствен свят. Свят, който трябва да изпитате по време на посещението си в Иран.
〜
Приятелят ми Ахил ми разказа забавно нещо за това как хората от различни ирански градове се наричат помежду си. Техеранците наричат хората от Есфахан скъперници, а хората от Есфахан наричат хората от Шираз мързеливци. Това ми се стори доста забавно, защото независимо къде отивате по света, в края на деня хората са си хора. Винаги си правим шеги със съседите си.
〜
Не съм сигурна дали това е факт или не, но чувствах, че Есфахан е най-богатият град на Иран. Има много собственици на бизнеси в областта на изкуствата на главния пазар или собствници на специализирани ресторанти. Това, което усетих в разговорите си хората от града града беше дух на предприемачество. Любопитно е, че въпреки санкциите, в Есфахан можете легално да си купите персийски килими с MasterCard или Visa 😉
Вижте и направете
Ако, като мен, смятате да оставате за кратко време в Есфахан, най-доброто място за отсядане е хотел Keryas. Това ще ви спести много ценно време, тъй като хотелът е точно зад площада Naqsh-e Javan, в сърцето на града. Огромна част от основните забележителности са на пешеходно разстояние от хотела.
Ето списък на това, което успях да видя за ден и половина в Есфахан:
Naqsh-e Javan Square • Abbasi Mosque • Lotfollah Mosque • Esfahan Market • Jameh Mosque • Vank Cathedral • Marnan historical Bridge • Si O Se Pol Bridge • Khaju Bridge
Други забележителни места, които не можах да посетя в града, включват:
Mollabashi House • Imam Ali Square • Ali Qapu Palace • Moshir Almolk Historical House • Chehel Sotoon Palace • Qazi Persian Bath (действаща персийска баня)
В Есфахан просто се отказах да търся думи, да описвам красотата около себе си. Шегувах се с приятелите си оттам, казвайки им, че да живееш в Есфахан означава тайно да си мислиш, че всеки друг град в света е някак грозен. Те се засмяха и се съгласиха 😅
Докато посещавате джамиите Abbasi Mosque и Sheikh Lotfollah Mosque (и двете обекти на ЮНЕСКО), бъдете готови за пренасищане на очите ви с всички нюанси на тюркоазеното синьо. Този лазурно син цвят символизира Рая. Може би, тези джамии са две от най-красивите джамии в целия свят. Докато сте там, разгледайте внимателно детайлите и ще забележите, че макар и мозаиките да изглеждат напълно симетрични, маисторите са допуснали умишлено малка грешка в симетрията. Това е така, защото вярват, че само Бог може да създаде нещо съвършено. Сигурна съм, че ще ви е трудно да посочите тези малки несъвършенства. Ще останете без думи, когато видите тези две джамии. Снимките които публикувам тук не отразяват напълно тяхната красота.
Abbasi Mosque
Sheikh Lotfollah Mosque
Jameh Mosque of Esfahan
Друга джамия, която наистина трябва да посетите, и една от любимите ми в цял Иран е джамията Jameh Mosque of Esfahan. Това е една от най-старите джамии в града, непрекъснато изграждана, преустройвана и реновирана от 8-ми век пр.н.е. Комбинацията от класическите глинени цветни плочки и наситено сините мозайки правят дизайна ѝ отличителен. Просторният ѝ вътрешен двор е тихо и спокойно светилище насред оживения пазар около нея.
Пазарът на Есфахан
Нека сменим изцяло темата и да поговорим за пазаруване. Обикновено не обичам много да пазарувам, но пазарът в Есфахан променя играта. Дълъг е 6 км (да, 6 км!) и изобилието от избор ще ви накара да се почувствате бедни, независимо от бюджета ви. Истинското богатство, според мен, не принадлежи на тези, които могат да си позволят да купуват всички неща от пазара, а на тези, които могат да създадат произведение на изкуството от сурови материали. А що се отнася до изкуства, Иран е много много трудно да бъде надминат. Някои от забележимите ирански сувенири, които можете да закупите на пазара, включват:
Килими. Легендарните, богати и известни, персийски килими са верни на славата си. Също толкова известни са и търговците, които ще ви поканят на чаша чай, ще ви говорят дълго и сладко, докато накрая се усетите, че сте оставили цяло състояние в техния магазин и се връщате вкъщи с 2-3 персийски килима, които ще ви бъдат изпратени по международна поща независимо от санкциите. Легендата разказва, че персийският килим никога не губи цветовете си, така че това е инвестиция за цял живот.
Сребърни изделия. Ако някой ми беше казал, че ще видя гигантски сребърен кон Пегас с цена от няколко хиляди евро в Иран, щях да му се изсмея... разгледайте галерията по-долу за доказателства, че подобни забележителности са истина в Есфахан. Да, това е едно от тези неща, които трябва да видите, за да повярвате. Невероятно е колко магазини на пазара са посветени на сребърни изделия. Ако ги разгледате, не забравяйте да отделите време и на работилниците и артистите и да наблюдавате самия творчески процес.
Минакари. Тук парите ми отлетяха... Минакарите са едно от забележимите изкуства родено в Есфахан. Не устоях на тези хипнотизиращи сини емайлирани метални плочи. Всяка от тях е ръчно изработена и отнема десетки часове работа. Можете да намерите минакари във всякакви цветове: червено, зелено, дори в кафяво, но за мен синьото е оригиналният цвят и най-добрият избор. Тъй като са направени от метал, не можете да ги счупите в самолета на връщане, което е голямо предимство, ако ги изберете за подарък.
Firoozeh-Koobi. Тези изделия от инкрустиран тюркоазен камък върху мед се произвеждат под много различни форми - от бижута, до блюда за маса. Основно, хората купуват малки съдове за маса с капак и слагат бонбони в тях. Тъй като тюркоазеният камък е полускъпоценен камък, цената може да се покачи бързо, дори за не толкова големи изделия.
Ирански сладки. Хора... тук трябва да кажа само една дума: со̀хан. Предизвиквам ви да устоите и да изядете САМО едно парче от това божествено садко... Прави се от мед, шафран, кардамон, бадеми и шамфъстък. И няма нищо, абсолютно нищо по-вкусно в Иран 😋😅 Любимият ми сохан е “Ashkan Sohan” от магазин № 180 на площад Naqsh-e Javan. Смъртта от сладко блаженство е гарантирана.
Разбира се, на пазара можете да намерите и бижута, картини, калиграфско изкуство, керамика, дрехи, забрадки, прибори за хранене, сервизи за чай, декорация на дома, ръчно изработени шахматни дъски... няма граници в Есфахан.
Важно е да споменем, че Есфахан е дом на голяма християнска арменска общност. Можете да посетите катедралата Ванк и арменския музей на отсрещната страна на реката спрямо пазара и площада Накш-е Джаван. Катедралата, която всъщност е православна църква, е уникална комбинация от класическа иранска архитектура и традиционно православно християнско изкуство. Ще видите, че стените на църквата са облицовани с познатия модел на цветя от плочките в джамиите, а точно над тях се намират ярко изобразени сцени от Библията. Магия!
Арменският квартал сам по себе си е доста “хип”. Кафенета в западено европейски стил, модерни магазини за дрехи и обувки и дори напълно оборудвана фитнес зала са на пешеходно разстояние от катедралата Ванк. Съвсем случайно видях един от бодибилдърите да излиза от фитнеса и... той приличаше точно на Дуейн Джонсън, “Скалата”. Не е нещо, което бихте очаквали да видите в Иран, но това е Есфахан, така че всичко е възможно!
За завършването на деня, препоръчвам да прекарате време и да си починете седейки на стълбите до мостовете над реката. Има 3 моста, които трябва да видите: историческият мост Marnan, мостът Si O Se Pol (двуетажен каменен мост с 33 арки) и мостът Khaju. Ако искате да видите само един мост, мостът Khaju е мястото, където е най-добре да бъдете по залез. Седнете, пийнете чай, оставете водата да шепне своите тайни и да се изгубете в разговор с приятел, докато децата играят и се кикотят около вас.
Ех, Есфахан, ти безкрайна красота! Оставих сърцето си някъде в реката Заяндех... Мечтая да се върна там един ден, чувствайки се вече вечно благодарена, че видях, както се казва в иранската поговорка, половината свят.